Atak paniki. Czym jest?

Bez kategorii 21 stycznia, 2021

Atak paniki. Czym jest?

Atak paniki pojawia się nie wiadomo skąd i nie wiadomo kiedy. Towarzyszący mu lęk narasta bardzo szybko, by w krótkim czasie osiągnąć maksimum. Bardzo często pojawiają się myśli o utracie kontroli, obawa przed zwariowaniem lub śmiercią. Atakowi paniki towarzyszą silne objawy fizjologiczne takie, jak przyspieszony oddech, duszności, ból głowy, drętwienie. Często w takiej chwili podejmujemy się różnych czynności, by się ratować przed zbliżającą się katastrofą. Zaczynamy głęboko oddychać, siadamy, spowalniamy krok.
Ataki paniki mogą być powiązane z konkretną sytuacją, ale wcale nie muszą, dlatego stanowią bardzo duże obciążenie dla naszej psychiki. Po pewnym czasie może rozwinąć się agorafobia, czyli lęk przed przebywaniem w otwartej przestrzeni, z której nie ma ucieczki. Osoba cierpiąca na ataki paniki zaczyna się izolować, unikać różnych miejsc, nie spotyka się z ludźmi. W miarę komfortowo czuje się w swoim domu i w otoczeniu bliskich, którzy mogliby jej udzielić pomocy. Ataki paniki znacznie upośledzają funkcjonowanie społeczne i zawodowe.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna koncentruje się na założeniu, że za ataki paniki odpowiada znaczenie, jakie nadajemy obserwowanym przez nas objawom. Katastroficzna interpretacja skutkuje silnym lękiem, pobudzeniem fizjologicznym i szacowaniami, które zamiast pomagać, nasilają problem. W trakcie pracy z terapeutą będziesz identyfikował swoje interpretacje objawów, i zmieniał ich znaczenie. Seria eksperymentów behawioralnych pozwoli Ci się przygotować na trudne chwile i opanować atak paniki.