Gdy nie przestajesz myśleć – lęk o zdowie

Bez kategorii 21 stycznia, 2021

Gdy nie przestajesz myśleć – lęk o zdowie

Zdarza Ci się, że martwisz się swoim stanem zdrowia? Poświęcasz dużo czasu na obserwację swojego ciała w poszukiwaniu nieprawidłowości? Często odwiedzasz lekarza i prosisz o zlecenie badań? Lekarz mówi Ci, że z Twoim zdrowiem jest wszystko w porządku, ale Ty mimo wszystko nie jesteś do końca przekonany?

Jeżeli na większość z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco może to oznaczać, że doświadczasz lęku o zdrowie zwanego hipochondrią.
Zgodnie z definicją lęk o zdrowie to silne przekonanie o poważnej chorobie lub lęk przed jej rozwojem.
To zaburzenie psychiczne skutkuje doświadczaniem znacznego dyskomfortu psychicznego, nasilonym lękiem, ciągłym zaabsorbowaniem swoim stanem swojego zdrowia, częstymi wizytami u lekarzy, poddawaniem się wielu badaniom diagnostycznym. Charakterystyczne jest również nieustanne zamartwianie się, które uniemożliwia lub znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Osoba dotknięta lekiem o zdrowie będzie ponadto stale poszukiwać otuchy u swoich bliskich, a to może przełożyć się na pogorszenie funkcjonowania społecznego.

Terapia poznawczo-behawioralna jest skutecznym podejściem w leczeniu tego zaburzenia lękowego. Opiera się na założeniu mówiącym, że to, jak będziemy interpretować to, co nas otacza będzie wpływało na nasze emocje i zachowanie. To samo założenie dotyczy procesów fizjologicznych. W lęku o zdrowie dochodzi do nieprawidłowej interpretacji objawów somatycznych, które traktowane są jako wyraz niebezpiecznej, zagrażającej życiu choroby. Taki sposób patrzenia na skutkuje nie tylko nasileniem lęku, ale również wzmożeniem doświadczeń fizjologicznych.
Terapia opiera się na identyfikacji problemowych interpretacji i ich weryfikacji. To pozwala zmienić perspektywę i znacznie ograniczyć lub wyeliminować objawy lęku. Zaplanowane wspólnie z terapeutą eksperymenty behawioralne pozwolą Ci przekonać się, że to, czego doświadczasz to głównie lęk oraz, że nie zagraża Ci realne niebezpieczeństwo.